Bramy garażowe – przegląd rozwiązań

By: Tomex Tomex | 25 Lis 2019

Będąc właścicielem jakiejkolwiek posesji, najczęściej zależy nam, aby była ona niedostępna dla osób trzecich. Podobnie wygląda sprawa garaży, w których przetrzymujemy samochody. Kwestia ich zabezpieczenia oraz funkcjonalność najważniejszych elementów np. bramy garażowej jest istotna, ponieważ wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo, ochronę przed złodziejami i wygodę użytkowania.

 

Bramy garażowe – rodzaje i charakterystyka

 

Do najpopularniejszych rozwiązań w kategorii bram garażowych zalicza się:

  • bramy uchylne – otwierają się do przodu, aby później znaleźć się tuż pod zadaszeniem garażu. Idealne rozwiązanie dla garaży wolnostojących i prywatnych, występują w wielu wariantach np. blaszane lub pokryte okleina drewnopodobną;
  • bramy segmentowe – podobnie jak brama uchylna otwierają się pionowo w kierunku stropu, aby ostatecznie znaleźć się pod nim. System paneli prowadzony jest przez prowadnice sufitowe. Bramy segmentowe to najczęściej stosowane bramy garażowe, w sytuacji, gdy garaż jest częścią domu. Użyte do jej produkcji pianka i stalowa blacha, ułatwiają utrzymanie wyższej temperatury we wnętrzu garażu;
  • bramy rolowane – to praktyczne rozwiązanie dla garaży, w których nie ma miejsca na zainstalowanie prowadnic. Stosuje się wtedy bramy rolowane, które rolują się i zwijają w skrzynkę. Dzięki temu brama nie zabiera dodatkowego miejsca w garażu ani przed nim. 
  • bramy dla garaży zbiorczych – zwane także uchylnymi, działają w oparciu o system przeciwwagi, który ułatwia otwieranie i zamykanie bramy, nie wymaga użycia dużej ilości siły. Skrzydło bramy jest uchylane do góry. 
  • Bramy HST boczne – ten rodzaj stosuje się, kiedy strop dachu wykorzystywany jest w innym celu, niż zamontowanie bramy. Otwiera się na bok, więc wykorzystuje bliską przestrzeń ściany bocznej. 

 

Wybór bramy garażowej powinien być podyktowany głównie ilością miejsca, którą możemy przeznaczyć na bramę. Ma to wpływ na użytkowanie garażu, a także ochronę przed włamaniami.