Rodzaje napędów do bram

By: Tomex Tomex | 26 Sie 2019

Zamontowanie odpowiedniego napędu sprawia, że zwykła brama zamienia się w wygodną, automatyczną konstrukcję. Jednak duża liczba dostępnych modeli skłania do zastanowienia, co będzie odpowiednie w naszym przypadku. Oczywiście warto zaznaczyć, że rodzaj napędu powinien zostać dopasowany do konkretnych potrzeb. Inny element zostanie zastosowany w bramie przemysłowej, a inny w bramie niewielkich rozmiarów. Jakie rozróżniamy rodzaje napędów? I jak dobrać je tak, by służyły nam przez wiele lat?

Na co zwrócić uwagę

Dobierając napęd, który sprawdzi się w naszym przypadku, powinniśmy więc wziąć pod uwagę m.in. długość skrzydła bramy, ciężar skrzydła, odległość osi zamontowanych zawiasów od krawędzi słupka, czy też ilość miejsca potrzebnego do zamocowania siłownika. Tylko odpowiednie dobranie wyżej wymienionych elementów sprawi, że będziemy mogli długo korzystać z mechanizmu i to bez konieczności jego naprawy albo wymiany. Inne czynniki, na które należy zwrócić uwagę to materiał z jakiego jest wykonana brama, jej wiatroodporność oraz czynniki atmosferyczne, na jakie jest narażona.

Rodzaje napędów – przegląd opcji

W zależności od tego, jaki rodzaj bramy posiadamy, powinniśmy dobrać odpowiednią opcję. Jakie są podstawowe rodzaje napędów? Pierwszy z nich, który jest zarazem najtańszy, jak i najbardziej powszechny to napęd bazujący na konstrukcji śrubowej. Zasada działania oparta jest na liniowym przesuwaniu się wzdłuż korpusu i stopniowym przenoszeniu ciężaru. Kolejna z dostępnych opcji to napęd elektrohydrauliczny, gdzie zamiast śruby zastosowany jest tzw. siłownik hydrauliczny. Takie rozwiązania pozwala na wydłużenie okresu użytkowania i znajduje zastosowanie w wielu rodzajach bram. Inny rodzaj napędu to napęd z łamanym ramieniem. Dzięki tej starannie wykonanej konstrukcji możliwe jest otworzenie bramy zamontowanej na szerokich słupkach. Jeśli dodatkowo zależy nam na maksymalnej estetyce i na tym, by montaż nie był widoczny, możemy wybrać tzw. opcję podziemną. Cena takiego rozwiązania jest nieco wyższa, jednak konstrukcja ta jest estetyczna i działa bezawaryjnie przez długi czas.