Szlabany drogowe – charakterystyka

By: Tomex Tomex | 4 Lut 2020

Liczba pojazdów na polskich drogach cały czas się zwiększa. Nic więc dziwnego, że coraz trudniej jest o znalezienie miejsca parkingowego, zwłaszcza przy dużych obiektach przemysłowych i handlowych, a nawet na zwykłych osiedlach. Dlatego właściciele i zarządcy tych miejsc często decydują się na montaż szlabanu, który umożliwia kontrolę dostępu do podlegającej im strefy. Nowoczesne szlabany mają wiele różnych funkcjonalności, coraz częściej są też bezobsługowe. Co warto o nich wiedzieć?

Szlaban nowoczesny, czyli jaki?

Nowoczesne szlabany to konstrukcje o wiele bardziej zaawansowane niż tradycyjne drewniane belki unoszące się dzięki obciążeniu. To urządzenia elektromechaniczne, zbudowane tak, by bezproblemowo radziły sobie z dużym natężeniem ruchu. Właściciel szlabanu może regulować prędkość jego poruszania się, a szlaban skonstruowany jest tak, by płynnie zwalniał przed pozycjami krańcowymi. Nawet gdy zabraknie prądu, można łatwo odblokować szlaban przy pomocy klucza. Co najważniejsze, współczesne szlabany mogą być w zasadzie bezobsługowe. Uprawnieni użytkownicy otwierają je przy pomocy karty, pilota, lub telefonu komórkowego. Urządzenie usytuowane przy portierniach można wygodnie obsługiwać z wnętrz ich pomieszczeń. Szlabany mają też nowoczesny design, a ich eliptyczne kształty sprawiają, że są bardziej odporne na podmuchy wiatru.

Dodatkowe wyposażenie

Nowoczesne szlabany są produkowane tak, by łatwo można je było uzbroić w dodatkowe akcesoria. Do wielu z nich dołącza się fotokomórki, które zapobiegają uderzeniu auta przez szlaban – nie zamknie się on, dopóki stoi pod nim samochód. Niektóre szlabany połączone są z dodatkową lampą ostrzegawczą, która wydaje sygnały świetlne, gdy szlaban pracuje. Do samego szlabanu można też przymocować na całej długości diody świetlne, dzięki czemu jest on lepiej widoczny dla kierowców. Do dłuższych szlabanów często montuje się też dodatkowe podpory (stałe lub ruchome). Innym ciekawym akcesorium jest tzw. firanka, która uniemożliwia przechodzenie ludziom pod szlabanem. Ramiona niektórych szlabanów wykańcza się też profilem gumowym, który pochłania energię w przypadku kontaktu ramion szlabanu z pojazdem. Dodatkowym wyposażeniem mogą też być naklejki ostrzegawcze sprawiające, że szlaban jest lepiej widoczny. Możliwości jest jednak o wiele więcej.